Sıkça Sorulan Sorular

Melisa Kız Öğrenci Yurdu  & Yaşam Merkezi Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Mı?

Yurdumuz 2017- 2018 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri birimine bağlı olarak hizmete açılmıştır.

Kayıt yaptırmadan önce Melisa Kız Öğrenci Yurdu ve Yaşam Merkezi’ni Görmem Mümkün Mü?

Tabii ki. İsterseniz bize iletişim numaralarımızdan ulaşarak randevu alabilirsiniz. Güler yüzlü yurt sorumlularımız sizlere kurumumuzu tanıtmaktan memnuniyet duyarlar. Ayrıca ana sayfamızda yer alan “Sanal tur için tıklayın” yazısına tıklayarak sanal tur yapabilirsiniz.

Melisa Kız Öğrenci Yurdu & Yaşam Merkezine Başvurabilmem İçin Hangi Şartlar Gerekiyor?

Üniversite öğrencisi olmanız yeterlidir.

Yurt Giriş- Çıkış Saatleri Var Mı?

Güvenliğiniz açısından yurda giriş- çıkış saati mevcut olup; giriş saati hafta içi 23:00, hafta sonu 24:00’ dür. Yurttan çıkış saati ise 06:30 ‘dur.  Bu saatler dışında giriş /çıkış yapacağınız zaman yurt sorumlularımızı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kanun ve yönetmelik gereği tüm öğrencilerimizin günlük olarak yurtta olup olmadıklarına dair KBS ve MEBBİS modüllerine bildirimi sağlanmaktadır.

Yurt Güvenliği Nasıl Sağlanmakta?

Yurdumuz 7/24 güvenlik personelleri tarafından korunmaktadır. Yurdumuzun iç - dış çevresi ve ortak alanları 7/24 kapalı devre güvenlik kameralar ile izlenmekte ve kayıtlar arşivlenmektedir.

Yurt Binası Güvenli mi?

Evet.  Yurdumuz depreme dayanıklılık ve yangın yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmiştir. DASK sigortası her sene yenilenmektedir. Tüm odalarımız ve ortak alanlarımız duman detektörleri, sprinkler (yağmurlama sistemi), yangın dolapları, söndürme tüpleri ve yangın butonları ile donatılmıştır. Yangın kaçış merdivenleri mevcuttur.

Kayıt Esnasında İstenen Belgeler Neler?

Müracaat dilekçesi
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kimlik kartı fotokopisi.
Öğrencinin öğrenimine devam ettiğini gösteren belge.
Sağlık durumunun kurumda kalmasına elverişli olduğunu belirten ve hekim tarafından düzenlenen sağlık raporu.
Bulaşıcı hastalığın olmadığına dair sağlık raporu
İki adet vesikalık fotoğraf
Adli sicil ve arşiv kaydı belgesi
İkametgah belgesi
Veli kimlik fotokopisi

Kayıt Ücretine Neler Dahil?

Oda fiyatlarına; elektrik, su, ısınma/soğutma, fiber internet hizmetleri; Türk hamamı, sinema salonu, spor salonu, etüt ve çizim odası, ütü odası ve kurutma makinesi kullanımı; lobi, temizlik ve güvenlik hizmetleri dahildir.

Kayıt Ücreti Dışında Ek Ödemeler Var Mı?

Çamaşır makinelerini, sizlere verilen çamaşır yıkama kartına 5 ₺ (2017-2018 konaklama döneminde geçerlidir. Fiyatta değişiklik olabilir.) kontör yükleyerek kullanabilirsiniz. Kitabım Cafe’mizde günlük ve taze olarak verilen kahvaltı ve yemek hizmetinden uygun fiyatlarla yararlanabilirsiniz.

Kaç Aylık Kayıt Yaptırmam Gerekiyor?

Kayıtlar iki dönem (10 ay) olarak yapılmaktadır.
Melisa Kız Öğrenci Yurdu & Yaşam Merkezi’ ne Evcil Hayvanımı Getirebilir Miyim?
Bizler de hayvanları çok seviyoruz ancak yurdumuza evcil hayvan getirmeniz mümkün değildir.
Oda Değişikliği Yapabilir Miyim?
Odalarımızda müsaitlik olması halinde, yurt yönetimi tarafından talebiniz değerlendirilerek oda değişikliğiniz sağlanabilir.

Melisa Kız Öğrenci Yurdu  & Yaşam Merkezine Gelirken Yanımda Hangi Eşyalarımı Getirebilirim?
 
Kişisel eşyalarınızı, kişisel bakım ve hijyen malzemelerinizi getirmeniz yeterli olacaktır. Yorgan, nevresim, çarşaf, yastık, yastık kılıfı, pike tarafımızdan kullanımınıza verilmekte ve temizlikleri sağlanmaktadır.

Yurda Ziyaretçim Gelebilir Mi?

Bayan ziyaretçilerinizle saat 22:00’ye kadar lobi, Kitabım Cafe ve saklı bahçe ve kış bahçemizde muhabbet edebilir, ders çalışabilir, kutu oyunları (jenga, tabu, tavla, satranç vb.)oynayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ziyaretçilerin odaların bulunduğu katlara çıkmaları güvenlik açısından söz konusu değildir.

Ailem Geldiğinde Nerede Kalacak?

Kalacak yer aramanıza hiç gerek yok.  Misafirhanemiz 2018-2019 konaklama yılında hizmete açılacaktır. Konaklama tarihinden bir hafta önce rezervasyon yaptırdığınızda, ailenizi 3 gün boyunca ücretsiz olarak misafir edeceğiz.

Temizlik Nasıl Sağlanmakta?

Profesyonel temizlik ekibimiz; her gün ortak alan temizliği, haftanın iki günü oda temizliği ve on beş günde bir nevresim değişimi hizmeti vermektedir.  Ayrıca haftada bir kere oda mevcudu kadar tuvalet kağıdı ve tükendikçe likit sabunların temini kurumumuzca yapılmaktadır.

Hasta Olduğumda ve/veya Kendimi Kötü Hissettiğimde Ne Yapmalıyım?

Yurdumuzda iki yataklı revirimiz mevcuttur. Herhangi bir rahatsızlık durumunda 7/24 hizmet veren yurt sorumlularımıza derhal durumunuzu bildirmeniz gerekmektedir. En kısa zamanda, refakatçi eşliğinde en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirileceksiniz.

Bir Sorunum Olduğunda Başvurabileceğim Kimse Olacak Mı?

24 saat yurt sorumlularımıza başvurabilir, yardım ve destek alabilirsiniz.

İçeride Sigara veya Alkol Kullanılabilir Mi?

Yurtta alkol kullanmak ve yurdun kapalı alanlarında sigara içmek 4207 no’lu yasa gereği yasaktır.

Depozito Bedeli Ne Zaman İade Edilir?

Depozito iadeleri karışıklık ve aksaklıklar yaşanmaması adına, kurumumuzun belirlediği tarihte tüm öğrencilerimize toplu olarak yapılmaktadır.

Otopark Var Mı?

Üç araçlık açık otoparkımız mevcuttur.

Toplu Taşıma Araçlarına Ne Kadar Uzaklıktasınız?

Yurdumuz merkezi konumda olup; Beşyol metrobüs durağına 100 metre uzaklıktadır.
Atatürk Havalimanı’na 2,5 km uzaklıktadır.

Üniversiteme Nasıl Ulaşım Sağlarım?

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde okuyorsanız; sadece 150 metre uzaklıktasınız. Yani 2 dakikalık yürüme mesafesinde.
İstanbul Arel Üniversitesi ‘nde okuyorsanız; 5  dakika yürüyebilir ya da metrobüs kullanarak sadece bir durak sonra okulunuza ulaşım sağlayabilirsiniz.
Kültür Üniversitesi’nde okuyorsanız; metrobüs kullanarak 2 durak sonra ya da otobüs ile yaklaşık 10 dakikada okulunuza ulaşabilirsiniz.
Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde okuyorsanız; Otobüs  ile  yaklaşık 20 dakikada okulunuza ulaşım sağlayabilirsiniz.
İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde okuyorsanız; Otobüs  ile  yaklaşık 20 dakikada okulunuza ulaşım sağlayabilirsiniz.
Diğer üniversitelere uzaklığımızı merak ediyorsanız telefonla bizlere ulaşabilir, yurt sorumlularımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.